Zapewne chcesz poznać kompletne koszty wysyłki przed zamówieniem kuriera. Do ich obliczenia oraz wyboru przewoźnika służy kalkulator na www.fastpost.pl. Cenę, jak można się domyślać, determinują takie zmienne jak: wymiar, waga, rodzaj pakowania oraz usługi dodatkowe. Jednak, gdy w rzeczywistości jeden z elementów różni się od tego deklarowanego, mogą zostać doliczone dodatkowe koszty do Twojej przesyłki.
Specjalnie dla Ciebie opracowaliśmy najczęstsze powody naliczania dopłat przez przewoźników na różnych etapach realizacji usługi.
waga – jeżeli deklarujesz wagę podczas wyceny, powinna być wagą brutto. Oznacza to, że obejmuje ona wysyłany przedmiot, wypełnienie przesyłki, opakowanie oraz ewentualny nośnik. Najczęściej nie ma to dużego znaczenia, ale gdy jesteś blisko granicy przedziału wagi, a tym samym – przedziału cenowego, robi to znaczącą różnicę.
pakowanie – zdecydowanie najczęstszy powód naliczania dodatkowych kosztów do przesyłek. Jest to niezwykle ważna kwestia związana z logistyką oraz bezpieczeństwem przesyłek.
wymiary – każdy z przewoźników, z którym współpracujemy, posiada swój regulamin i zasady, wedle których realizuje usługi. Znajdziesz tam również zapis dotyczący wymiarów. Podając podczas wyceny rzeczywiste wymiary, masz zagwarantowane realizację usługi, gdy wymiary są inne, a przewoźnik uzna, że wykraczają poza określone granice, zwróci do Ciebie przesyłkę.
kształt – przewoźnicy preferują regularne kształty sześcianu/prostopadłościanu. Owinięcie przedmiotu tekturą i oklejenie taśmą/folią może powodować zmianę kształtu. Nieregularna bryła będzie zaliczana jako „niestandard”. Podobnie będzie w przypadku, gdy przesyłka jest zapakowana w karton, ale wystaje z niej dowolny element z wnętrza paczki. Pamiętaj tutaj, że każdy wystający element musi być zabezpieczony przed uszkodzeniem oraz bezpieczny dla kuriera. Przyjmij zatem odgórnie, że każda paczka, która nie jest wspomnianym sześcianem/prostopadłościanem może spowodować naliczenie wyższego kosztu.
wypełnienie – korzystając z kartonów, wewnątrz może powstać próżnia – miejsce, które sprawi, że zapakowany przedmiot będzie się przemieszczać. Jest to niedopuszczalne! Skorzystaj z wypełnienia np. ze starych i zgniecionych gazet, wypełniaczy kartonowych lub folii bąbelkowej. To może uchronić Twoją paczkę przed uszkodzeniem i długim procesem reklamacyjnym, który (ze względu na brak wypełniaczy) może zakończyć się na Twoją niekorzyść.
pusty podjazd – jest to dopłata, którą firma kurierska będzie naliczać wtedy, gdy zjawi się transport, a Twoja paczka nie będzie gotowa do przekazania. Zawsze składaj zlecenie, gdy wszystko jest przygotowane do transportu.
list ręczny – generując list z naszego systemu, przygotowane są kompletne informacje o nadawcy, odbiorcy oraz danych kontaktowych. Dlatego zawsze korzystaj z tych dokumentów i nigdy nie adresuj paczki ręcznie. Jeśli nie masz możliwości wydrukowania listu, poinformuj nas o tym fakcie zaraz po złożeniu zlecenia. Kurier najczęściej nie ma informacji o tym kto jest płatnikiem i może oczekiwać płatności od nadawcy lub odbiorcy po stawkach ze standardowego cennika przewoźnika! Może także źle zaadresować przesyłkę.
dodatkowe usługi pobranie/ubezpieczenie – wielu przewoźników pozwala na dołożenie dodatkowych usług po przekazaniu paczki kurierowi. Jednak pamiętaj, że nie dzieje się to bez dodatkowych kosztów. Dlatego sprawdź usługi, zanim wygenerujesz list przewozowy.
przeadresowanie – losowe sytuacje sprawiają, że niekiedy w trakcie transportu trzeba szybko zmienić adres docelowy. Jest to oczywiście możliwe, ale doliczą Ci za to dodatkowy koszt.
ponowne doręczenie – gdy kurier nie zastanie odbiorcy i nie ma z nim kontaktu, przesyłka trafia na magazyn, a Ty, jako nadawca otrzymujesz o tym informacje. Musisz szybko zdecydować – zwrot przesyłki czy ponowna próba doręczenia? Tu wiele zależy od przewoźnika, niektórzy w cenie podstawowej usługi oferują ponowne doręczenie. Ponowienia mogą być dwa, kolejne będzie już płatne.
odmowa przyjęcia – w tym przypadku decyduje odbiorca. Jeśli definitywnie odmówi przyjęcia, przesyłka jest zwracana do Ciebie z dodatkowym rachunkiem – równowartość kosztu nadania. Dlatego upewnij się, że odbiorca spodziewa się przesyłki (lub ktoś z domowników), najczęściej takie sytuacje mają miejsce w przypadku przesyłek za pobraniem.
magazynowanie – w okresie wakacyjnym czy urlopowym musisz liczyć się z faktem, że odbiorcy mogą wyjechać przed doręczeniem przesyłki od. U wielu przewoźników jest możliwość magazynowania, zwłaszcza problematycznych w takiej sytuacji palet. Każdy dzień magazynowania to koszt, z którym musisz się liczyć, ale może okazać się tańszym rozwiązaniem niż zwrot do Ciebie.
skany podpisanych listów przewozowych – gdy odbiorca nie może zlokalizować przesyłki lub zarzuca Tobie brak wysyłki, możesz zamówić skan podpisu osoby odbierającej przesyłkę. Wraz ze skanem otrzymasz także nazwisko. Mimo, że jest to usługa płatna w wielu przypadkach pozwala rozwiązać problem. Zapłacisz za to m.in. w DPD
skany podpisanych dok. cmr – w przypadku przesyłek międzynarodowych, gdzie zwykle funkcjonują listy przewozowe przewoźnika, istnieje możliwość otrzymania skanów dokumentów CMR z potwierdzeniem odbioru przesyłek przez odbiorcę. Ta dokumentacja przyda Ci się przy rozliczeniach księgowych. Usługa płatna w DPD.
Nasz kalkulator został tak skonfigurowany, aby ułatwić Ci wycenę, ale i rzetelnie podać finalny koszt. Jednym z wielu elementów procesu jest konieczność zdeklarowania rodzaju opakowania. Możesz wybrać:
Nie zapomnij, że dodatkowe opłaty naliczane są wyłącznie przez przewoźników na podstawie weryfikacji w magazynach przeładunkowych. FastPost.pl nie odpowiada za działanie firm kurierskich, ale chętnie pomagamy w ewentualnym procesie reklamacyjnym.
Czy Litwa okaże się przyjaznym miejscem dla poszerzenia rynku dla Twojej działalności? Być może kusi – ponieważ wciąż jest nieodkrytym…
Trudno znaleźć dziś dorosłą osobę, która w swoim życiu ani razu nie skorzystała z usług Poczty Polskiej czy firm kurierskich.…
Można żartobliwie powiedzieć, że jest bardzo duża szansa, że w Irlandii spotkamy osoby mówiące w języku polskim. Nie to jednak…
Życie przedsiębiorcy pełne jest spraw, o których trzeba bezwzględnie pamiętać. Z tego powodu rzeczy takie jak wysyłki paczek powinny być…
Holandia jest marzeniem wielu polskich przedsiębiorców. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę, że właśnie w tym kraju narodził się kapitalizm.…
Wiele przemawia na korzyść porzucenia Polski i rozpoczęcia swojej biznesowej drogi w Luksemburgu. Zasady panujące w tym kraju są zupełnie…