Firmy kurierskieO FastPost.pl

Rzetelny, terminowy i tani kurier — jak go znaleźć?

Trudno znaleźć dziś dorosłą osobę, która w swoim życiu ani razu nie skorzystała z usług Poczty Polskiej czy firm kurierskich. Wysyłanie paczek — krajowych i zagranicznych — to dziś norma, zwłaszcza wśród przedsiębiorców z branży e-commerce, choć nie tylko. Z punktu widzenia nadawcy najważniejsze jest, aby paczki dotarły do adresata na czas i w stanie nienaruszonym, zawsze pod uwagę brana jest też cena. Jak w związku z tym znaleźć najlepszą opcję na rynku firm kurierskich? Czy terminowy, rzetelny i tani kurier to nie mrzonka?

Rynek usług kurierskich w Polsce

Tani kurier, choć niekoniecznie dobry i rzetelny, jeszcze kilkanaście lat temu kojarzył się głównie z Pocztą Polską. Obecnie wygląda to zgoła odmiennie. Paczki wysyłane przez Pocztę są znacznie rzadziej, a z usług innych firm kurierskich korzystają już nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby prywatne. Co więcej, z usług firm w branży korzystać można indywidualnie bądź używając do tego specjalnych portali — brokerów kurierskich — dzięki którym jeszcze prościej znaleźć taniego kuriera spełniającego oczekiwania klienta pod kątem ceny, ubezpieczenia, czasu dostawy i innych parametrów.

Poza tym należy zauważyć, że na rynku jest coraz więcej punktów nadawczo-odbiorczych. Jeszcze kilka lat temu miejsc, w których odbierało lub nadawało się paczki, było stosunkowo niewiele. Z reguły ograniczały się one do placówek Poczty Polskiej oraz InPostu, ewentualnie siedzib głównych firm kurierskich i paczkomatów, ale te były zarezerwowane niemal wyłącznie dla większych miast. Obecnie dołączyły do nich między innymi punkty usługowe w postaci salonów prasowych, kiosków, drogerii czy sklepów spożywczych.

Szybki, rzetelny i tani kurier przez platformę

Mnogość firm kurierskich na rynku nie jest powodem do obaw. Wręcz przeciwnie, jest to powód do zadowolenia. Duża konkurencja — przynajmniej z punktu widzenia klienta — niesie w sobie tylko i wyłącznie korzyści. Przynajmniej w teorii powinna przekładać się na podniesienie jakości usług. Jednocześnie wzrost konkurencyjności to z reguły niższa cena za obsługę i wysyłkę kopert, paczek czy samych palet.

Oczywiście nie jest tak, że każdy z co najmniej kilkudziesięciu, a licząc najpopularniejszych kilkunastu operatorów, będzie równie dobrym wyborem. Przy zleceniu wysyłki paczki pod uwagę należy brać wiele czynników, a w tym jej wagę, gabaryty, czas doręczenia do nadawcy czy ubezpieczenie. Niestety, porównanie kilku i więcej ofert przez analizę cennika i regulaminu każdej z nich z osobna jest trudne i czasochłonne. Na szczęście nie ma takiej konieczności, gdyż z pomocą przychodzą działające w branży firmy brokerskie, np. FastPost.pl. Z jednej strony to możliwość analizy oferty dziesięciu operatorów (DPD, Geis, UPS, FedEx, DHL, InPost Kurier, Poczta Polska, EronTrans, Rhenus, Raben), z drugiej możliwość zlecenia wysyłki on-line sprzed ekranu swojego monitora lub nawet przez połączone z siecią urządzenie mobilne.

Czym jest platforma usług kurierskich FastPost.pl?

Najprościej rzecz ujmując, platforma usług kurierskich FastPost.pl jest pośrednikiem w zamawianiu kuriera. Bez wątpienia mocno ułatwia to wysyłkę, jednocześnie oferując wiele innych praktycznych opcji. Wielu klientów może być zdania, że takie usługi będą droższe niż bezpośrednio w firmie kurierskiej. Nic bardziej mylnego. Pośrednictwo nie tyle nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ile nawet pozwala sporo oszczędzić na wysyłce. Jeżeli kogoś interesuje naprawdę rzetelny, bezpieczny i tani kurier, broker usług kurierskich jest optymalną opcją. Dlaczego?

Otóż platformy usług kurierskich mają podpisane umowy z kilkoma, nieraz kilkunastoma przewoźnikami, każdego miesiąca realizując za ich pośrednictwem wysyłki kilkudziesięciu, kilkuset, nawet kilku tysięcy przesyłek. W takiej sytuacji, w związku z dużą ilością zleceń łatwiej o negocjację bardzo dobrych warunków, niedostępnych dla osoby prywatnej, a nawet przedsiębiorców. W konsekwencji firmy kurierskie udzielają wysokich rabatów na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Ponadto zdarza się, że konsument ma możliwość skorzystania z dodatkowych promocji i zniżek przygotowanych specjalnie z myślą o klientach korzystających z usług danego brokera. W końcu, co także nie jest bez znaczenia, platformy usług kurierskich nie wymagają podpisywania umów. Te są natomiast niezbędne przy bezpośredniej współpracy z firmą kurierską. Jedynym obowiązkiem jest akceptacja regulaminu.

Wydaje się więc, że korzystanie z platform pośredniczących w zamówieniu usługi kurierskiej to całe mnóstwo korzyści. Ceny są niskie, znane przed zamówieniem usługi, ponieważ dla poznania ostatecznego kosztu transportu wystarczy podać wymiary, wagę i adres dostawy. Jednocześnie, przy dużej oszczędności finansowej, to również mocna oszczędność czasu. Nadanie paczki wielokrotnie trwa ok. 3-5 minut. Wystarczy skorzystać z intuicyjnego kalkulatora, wybrać firmę obsługującą przesyłkę, wypełnić formularz z danymi nadawcy oraz odbiorcy, opłacić usługę, a po wydrukowaniu listu przewozowego przekazać go wraz z przesyłką kurierowi, który odbierze paczkę. Prawda, że proste?

Polecane artykuły
Firmy kurierskiePoradnik

Który kurier będzie najtańszy dla mojej firmy?

O FastPost.plPoradnik

Przesyłki kurierskie do Hiszpanii

O FastPost.plUsługi kurierskieZ branży

Jak wybrać kuriera dla biznesu motoryzacyjnego

O FastPost.plUsługi kurierskie

Jak wybrać kuriera dla sklepu internetowego?