Poradnik

Wysyłka palet niestandardowych

Rozmawiając o niestandardowych paletach, warto na wstępie zapoznać Cię z dokładną definicją tego terminu. Aby nie komplikować, możemy powiedzieć, że jest to każda paleta, która nie ma wymiarów euro (120×80 cm). Jak się okazuje, takie przesyłki bardzo rzadko są przyjmowane przez przewoźników. Z reguły nie biorą ich wcale. Dlaczego? Ponieważ aktualne przepisy BHP zabraniają kurierom przenoszenia przesyłek o rzeczywistej wadze większej niż 30 kg. Każda przesyłka powyżej powinna być umieszczona na nośniku.

Przepisy kontra rzeczywistość – czy są przewoźnicy, którzy obsługują takie palety?

Nadanie przesyłki paletowej o wymiarach innych niż euro u typowo kurierskich przewoźników (np. DHL, DPD) może spowodować naliczenie dopłaty za przesyłkę niestandardową. Jest też inna możliwość – przewoźnik odmówi przyjęcia przesyłki lub w dowolnym momencie trwania usługi, odmówi jej kontynuacji. To oznacza, że nadawca lub odbiorca będzie zmuszony odebrać ją z magazynu przewoźnika na własny koszt.

Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ofertę przewoźnika, który specjalizuje się w niestandardowych paletach. Nie jest to już typowa firma kurierska, jaką znamy. Jednak posiada sieć magazynów oraz flotę pozwalającą pokryć cały teren Polski swoimi usługami. Poza usługami krajowymi masz możliwość realizacji przesyłek międzynarodowych. Nietypowe palety to także nośniki przygotowywane pod wymiar towaru, jaki ma się na nim znaleźć. Dobrym przykładem są maszyny. Pamiętaj jednak, aby ładunek znajdujący się na niej nie wystawał poza jej obrys. Jeśli nie masz możliwości przygotowania palety na wymiar podczas składania zlecenia oraz wyceny, uwzględnij wszystkie elementy wystające. Pominięcie choćby jednego elementu może spowodować odmowę przyjęcia przesyłki do przewozu. Podobnie jest z wysokością, dlatego dodaj do niej wysokość samej palety.

Zabezpiecz niestandardowe przesyłki

Bardzo istotne jest bezpieczeństwo związane z transportem przesyłek niestandardowych oraz standardowych. Wpływają na to elementy wystające poza obrys palety. Dlatego unikaj takich sytuacji, a gdy to nie jest możliwe, zabezpiecz z najwyższą starannością. Zwiększa to poziom bezpieczeństwa samego ładunku, jak i osób oraz sprzętu odpowiedzialnego za transport.

Kluczową kwestią podczas wykonywania palet pod wymiar jest fakt, by jej konstrukcja była solidna. Musisz mieć na uwadze wagę ładunku oraz umożliwić swobodny podjazd wózka widłowego lub paleciaka. Na każdym etapie musisz przewidywać niebezpieczeństwo i je eliminować zawczasu. Dopilnuj aby ładunek był umieszczony centralnie oraz zabezpieczony przed przemieszczaniem się na samej palecie. Takie ułożenie ładunku zapobiega ewentualnemu przechyleniu się i przewróceniu, a w konsekwencji – uszkodzeniu przesyłki podczas wykonywania transportu.

Jak oszacować koszty takich przesyłek?

Ciężko jest jednoznacznie określić koszt przesyłki, szczególnie gdy opierają się one o zwymiarowane palety. Jednak nasz kalkulator dosyć precyzyjnie określa szacunkowy koszt, ponieważ wprowadziliśmy do systemu mnóstwo wymiarów różnych palet i wciąż rozbudowujemy je o nowe, niestandardowe. Nawet, jeżeli system nie jest w stanie automatycznie wycenić Twojej palety, robimy to indywidualnie w krótkim czasie.

Musisz mieć na uwadze, że nie zawsze wymiary przesyłki decydują o możliwościach realizacji usługi. Każdy przewoźnik posiada listę towarów wyłączonych z przewozu. Lista rzeczy których większość przewoźników nie przewozi lub wymaga specjalnej dokumentacji i pozwoleń, np.:

 • Zwierzęta;
 • Rośliny;
 • Materiały pirotechniczne (fajerwerki);
 • Dzieła sztuki / posągi;
 • Alkohol;
 • Tytoń;
 • Leki i medykamenty;
 • Materiały wybuchowe;
 • Substancje niebezpieczne (ADR);


Lista rzeczy, o których trzeba pamiętać przy wysyłce palet niestandardowych:

 1. Przymocuj ładunek do palety tak, aby się na niej nie przesuwał.
 2. Zabezpiecz każdy element, który wystaje poza obrys palety. Stwarza on realne zagrożenie dla obsługi transportu, jak i innych przesyłek.
 3. Dopilnuj, aby paleta miała odpowiednią wytrzymałość, która pozwoli na bezpieczny transport umieszczonego na niej ładunku.
 4. Konstrukcja palety musi pozwalać na bezpieczny załadunek/rozładunek przy pomocy wózka widłowego.
 5. Środek ciężkości ładunku musi być umieszczony centralnie na palecie, aby bezpiecznie zrealizować transport i uniknąć przewrócenia się ładunku.
Polecane artykuły
Poradnik

Przesyłka kurierska na Litwę.

Poradnik

Wysyłka paczek kurierem do Irlandii.

Firmy kurierskiePoradnik

Który kurier będzie najtańszy dla mojej firmy?

Poradnik

Jak wysłać paczkę kurierem do Holandii?