Firmy kurierskieUsługi kurierskieZ branży

UPS przygotowuje się do BREXITu – jak będzie wyglądać wymiana handlowa?

BREXIT jest tematem wielu rozmów, jak i wątpliwości dotyczących wymiany handlowej. Jak będą wyglądać procedury celne po opuszczeniu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii? Jednego możemy być pewni – do czasu zakończenia tego procesu, przepisy się nie zmienią.

Wielka Brytania w dniu 11.04.2019 osiągnęła porozumienie z przedstawicielami Unii Europejskiej, dotyczące opuszczenia kraju ze wspólnoty. Wiąże się to z wieloma zmianami, również pod względem eksportu i procedur celnych. Jednak zanim na dobre UK odejdzie z UE, przepisy się nie zmienią. Co jednak czeka po odejściu? Już tłumaczymy!

UPS jest gotowe na nadchodzące zmiany

Jeden z najpopularniejszych przewoźników – UPS jest już przygotowany do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na stronie przygotował poradnik dla przedsiębiorców, tłumacząc krok po kroku, co powinni zrobić i jak zadbać o swoje interesy. Warto też pamiętać, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania, dlatego też lektura jest obowiązkowa dla każdego eksportera korzystającego z UPS.

Przewoźnik zwraca uwagę, że każdy towar będzie podlegać odprawie celnej i niezbędne będzie wystawienie faktury handlowej z wyszczególnieniem tychże dóbr z dokładną wartością. Od niej będzie naliczane cło. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, pojawia się jeszcze jedno pytanie. Co się dzieje z VATem? Do tej pory można było korzystać z 0% stawki, ponieważ to nabywca rozliczał go we własnym zakresie z organami podatkowymi w Wielkiej Brytanii. Obecnie ten podatek będzie można odzyskać zgodnie z przepisami krajowymi importera.

Czym jest EORI?

Poza wątpliwościami związanymi z opłatami celnymi, należy zapoznać się także z innymi wymogami dotyczącymi legalizacji wymiany handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a UE-27. Jedną z nich jest konieczność rejestracji jako EORI, jest to indywidualny numer identyfikacyjny dla podmiotów gospodarczych. Służy do dokonywania procedur celnych z administracją celną. Będzie go potrzebować każdy przedsiębiorca, który ma swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej i uczestniczy w wymianach handlowych z UK.

Procedurę można rozpocząć w dowolnej chwili na stronie Komisji Europejskiej. Czas uzyskania numeru EORI nie został określony i wiele zależy od poprawności złożenia wniosku oraz liczby przyjętych dokumentów od innych podmiotów.

Przygotuj się na nowe procesy

Poza numerem EORI, można także starać się o rejestrację jako AEO, czyli upoważniony przedsiębiorca lub REX – zarejestrowany eksporter. Poza takimi formalnościami, UPS zwraca uwagę, aby sprawdzić także oprogramowanie księgowo – logistyczne pod kątem wdrożenia nowych przepisów. Powinno zostać przeprojektowane, aby ułatwić zarządzanie procesami celnymi – naliczeniami opłat czy przygotowaniem właściwych dokumentów. Zmniejszy to opóźnienia, zniweluje ryzyko kar finansowych, jak i usprawni cały proces wydajności dostaw.

Skorzystaj z serwisu UPS

Dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli skorzystać z zewnętrznej pomocy przy procedurach celnych, UPS przygotowało swój własny serwis. Skieruje firmę do odpowiednich organów, rozliczając cło w zależności od rodzaju produktu, sposobu transportu czy przepisów lokalnych i krajowych. Współpraca obejmuje także postępowanie z właściwymi kodami celnymi.

Polecane artykuły
Firmy kurierskieO FastPost.pl

Rzetelny, terminowy i tani kurier — jak go znaleźć?

Firmy kurierskiePoradnik

Który kurier będzie najtańszy dla mojej firmy?

PoradnikUsługi kurierskie

Kurier Polska - Luksemburg

O FastPost.plUsługi kurierskieZ branży

Jak wybrać kuriera dla biznesu motoryzacyjnego