Firmy kurierskieUsługi kurierskieZ branży

UPS przygotowuje się do BREXITu – jak będzie wyglądać wymiana handlowa?

BREXIT jest tematem wielu rozmów, jak i wątpliwości dotyczących wymiany handlowej. Jak będą wyglądać procedury celne po opuszczeniu z Unii Europejskiej Wielkiej Brytanii? Jednego możemy być pewni – do czasu zakończenia tego procesu, przepisy się nie zmienią.

Wielka Brytania w dniu 11.04.2019 osiągnęła porozumienie z przedstawicielami Unii Europejskiej, dotyczące opuszczenia kraju ze wspólnoty. Wiąże się to z wieloma zmianami, również pod względem eksportu i procedur celnych. Jednak zanim na dobre UK odejdzie z UE, przepisy się nie zmienią. Co jednak czeka po odejściu? Już tłumaczymy!

UPS jest gotowe na nadchodzące zmiany

Jeden z najpopularniejszych przewoźników – UPS jest już przygotowany do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na stronie przygotował poradnik dla przedsiębiorców, tłumacząc krok po kroku, co powinni zrobić i jak zadbać o swoje interesy. Warto też pamiętać, że nieznajomość przepisów nie zwalnia z ich przestrzegania, dlatego też lektura jest obowiązkowa dla każdego eksportera korzystającego z UPS.

Przewoźnik zwraca uwagę, że każdy towar będzie podlegać odprawie celnej i niezbędne będzie wystawienie faktury handlowej z wyszczególnieniem tychże dóbr z dokładną wartością. Od niej będzie naliczane cło. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, pojawia się jeszcze jedno pytanie. Co się dzieje z VATem? Do tej pory można było korzystać z 0% stawki, ponieważ to nabywca rozliczał go we własnym zakresie z organami podatkowymi w Wielkiej Brytanii. Obecnie ten podatek będzie można odzyskać zgodnie z przepisami krajowymi importera.

Czym jest EORI?

Poza wątpliwościami związanymi z opłatami celnymi, należy zapoznać się także z innymi wymogami dotyczącymi legalizacji wymiany handlowej pomiędzy Wielką Brytanią a UE-27. Jedną z nich jest konieczność rejestracji jako EORI, jest to indywidualny numer identyfikacyjny dla podmiotów gospodarczych. Służy do dokonywania procedur celnych z administracją celną. Będzie go potrzebować każdy przedsiębiorca, który ma swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej i uczestniczy w wymianach handlowych z UK.

Procedurę można rozpocząć w dowolnej chwili na stronie Komisji Europejskiej. Czas uzyskania numeru EORI nie został określony i wiele zależy od poprawności złożenia wniosku oraz liczby przyjętych dokumentów od innych podmiotów.

Przygotuj się na nowe procesy

Poza numerem EORI, można także starać się o rejestrację jako AEO, czyli upoważniony przedsiębiorca lub REX – zarejestrowany eksporter. Poza takimi formalnościami, UPS zwraca uwagę, aby sprawdzić także oprogramowanie księgowo – logistyczne pod kątem wdrożenia nowych przepisów. Powinno zostać przeprojektowane, aby ułatwić zarządzanie procesami celnymi – naliczeniami opłat czy przygotowaniem właściwych dokumentów. Zmniejszy to opóźnienia, zniweluje ryzyko kar finansowych, jak i usprawni cały proces wydajności dostaw.

Skorzystaj z serwisu UPS

Dla przedsiębiorców, którzy będą chcieli skorzystać z zewnętrznej pomocy przy procedurach celnych, UPS przygotowało swój własny serwis. Skieruje firmę do odpowiednich organów, rozliczając cło w zależności od rodzaju produktu, sposobu transportu czy przepisów lokalnych i krajowych. Współpraca obejmuje także postępowanie z właściwymi kodami celnymi.

Polecane artykuły
Usługi kurierskieZ branży

Jak firmy transportowe przygotowują się do BREXITu?

Firmy kurierskieUsługi kurierskieZ branży

Jak DPD przygotowuje się do BREXITu?

Usługi kurierskie

Przesyłki kurierskie do Estonii

Usługi kurierskie

Jak wysłać paczkę do Finlandii