Usługi kurierskieZ branży

Jak firmy transportowe przygotowują się do BREXITu?

Firmy kurierskie są już gotowe do twardego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jednakże wartość nadawanych przesyłek jest wielokrotnie niższa, niż ta obsługiwana przez duże firmy transportowe. Czy przesyłki paletowe są zagrożone i czekają nas opóźnienia czy wszystko już czeka na nadejście zmian?

Grupa Raben, Rohlig SUUS oraz PEKAES od miesięcy przygotowują się na różne scenariusze wystąpienia Wielkiej Brytanii ze wspólnoty europejskiej. Na stronach stale informują o zmianach i formalnościach, których muszą dopełnić ich partnerzy, aby płynnie przekraczać granice UK – EU-27. Jak to teraz będzie wyglądać?

Formalności dla eksporterów

Wszystkie firmy jednogłośnie informują o formalnościach, a wśród nich jest przygotowanie numeru EORI, który będzie nowym numerem identyfikacyjnym przy procedurach celnych. Każdy podmiot gospodarczy, który ma swoją siedzibę na terytorium UE i chce eksportować swój towar do Wielkiej Brytanii jest zobowiązany do jego wyrobienia. Procedura jest bezpłatna, jednak może trwać nawet do kilku tygodni, dlatego warto wcześniej o to zadbać.

Poza EORI, handlowcy powinno zapoznać się z kodami towarów, które eksportują, aby dopasować właściwą wysokość cła. Raben oferuje przy tym pomoc, zapewniając dział obsługi i agencje celne, jednak zanim będzie dokonywać rozrachunków, to po stronie eksportera stoi obowiązek przygotowania w/w kodów. Ponadto, od teraz obowiązywać będą dodatkowe obostrzenia dotyczące faktur i oznaczania towarów.

Firmy przewozowe będą potrzebować m.in.:

  • danych importera
  • danych eksportera
  • opisu towarów
  • szczegółów dotyczących pakowania
  • wagi brutto
  • wartości i waluty sprzedaży
  • Incoterms
  • kraju pochodzenia
  • numeru EORI
  • kodów towarów

Upoważnienie do odpraw celnych

Opcjonalnie można przygotować upoważnienie do reprezentowania firmy przez pracowników Raben, Rohlig SUUS czy PEKAES. Usprawni to cały proces, a takie pełnomocnictwo może być w dowolnej chwili cofnięte. Warto też podkreślić, że na towary niebezpieczne, spożywcze czy wymagające kontroli weterynaryjnej wciąż będą obowiązywać właściwe procedury, m.in. kontrola Sanepidu.

Czy warto skorzystać z pomocy firm transportowych i powierzyć im reprezentowanie przy odprawach celnych? Jak najbardziej tak! Takie marki eksportują nawet 100 000 przesyłek o różnej wadze rocznie, dopełniając formalności za wielu partnerów. I choć procedury dla trasy UE-UK to rzecz nowa, to też nie jest nieznana. Takie firmy transportują towary także poza granicę Europy, znając procedury celne.

Polecane artykuły
PoradnikUsługi kurierskie

Kurier Polska - Luksemburg

O FastPost.plUsługi kurierskieZ branży

Jak wybrać kuriera dla biznesu motoryzacyjnego

O FastPost.plUsługi kurierskie

Jak wybrać kuriera dla sklepu internetowego?

O FastPost.plUsługi kurierskie

Jak naliczane są opłaty za paczki zagraniczne?