PoradnikZ branży

Jak naliczane są opłaty za palety niestandardowe

Wysyłka paczek o dużych gabarytach potrafi być problematyczna i niejednokrotnie sprawia, że zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne decydują się na przesyłkę paletową. Jest to rozwiązanie, które pozwala wysłać przesyłki, które nie kwalifikują się do standardowej paczki kurierskiej. Palety niestandardowe pozwalają na wysyłkę nawet najbardziej nietypowych towarów i produktów. Jakie opłaty musimy ponieść wysyłając paletę niestandardową i jak naliczane są za nią opłaty?

Co sprawia, że paleta jest niestandardowa?

  Przesyłki kurierskie są dzisiaj tak bardzo popularnym sposobem na przemieszczanie towarów, że ich ograniczenia stopniowo zaczynają zanikać. Zarówno przy wysyłaniu paczek, jak i przy wysyłce palet, może ona zostać zakwalifikowana jako niestandardowa. Co to oznacza? Paczki i palety mają z góry określone wymiary, więc jeśli któraś z nich wychodzi ponad podane wartości, to uznaje się ją za niestandardową. Normalna standardowa paleta powinna ważyć nie więcej niż 700 kg. Podstawa takiej palety musi mieć 80cm x 120 cm, a jej wysokość nie może przekraczać 180 cm. Takie wymiary przesyłki paletowej, są koniecznością, jeśli chcemy, by uznana została za paletę standardową. Każdy przedmiot, który będzie wychodził poza podane wyżej wymiary sprawi, że przesyłka zostanie uznana za niestandardową, co poniesie za sobą dodatkowe opłaty. Są one naliczane indywidualnie, biorąc pod uwagę wagę, czy lokalizację docelową. Jeśli chcemy, by nasza paczka nie przekroczyła wyznaczonych wymiarów powinniśmy starannie ją zapakować i uważać na elementy, które mogą sprawić, że zostanie ona zakwalifikowana jako paleta niestandardowa.

Uważaj co pakujesz na paletę, czyli co uczyni naszą paletę niestandardową?

 Wysyłając towary przesyłką paletową, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, by wysyłane na niej produkty nie zakwalifikowały jej jako palety niestandardowej. Co sprawi, że paleta może zostać uznana za paletę niestandardową – oto kilka przykładów:

• przedmioty w luźnych opakowaniach,

• substancje płynne,

• ciężkie przedmioty, które nie są dobrze zamocowane, przez co ich ciężar nie rozkłada się równomiernie,

• paczki, w których najdłuższy bok nie jest jej podstawą,

• przesyłki o nieregularnym i nietypowym kształcie.

Warto zaznaczyć, że każda firma kurierska posiada swoje reguły i wytyczne, które pozwalają uznać paczkę za niestandardową. Dość często zdarza się sytuacja, w którym dany towar nie może zostać przyjęty do transportu, z powodu jakichś wątpliwości przewoźnika. Są to na ogół sytuacje, w których przesyłka paletowa jest nieodpowiednio zapakowana, dlatego tak ważne jest trzymanie się wyznaczonych reguł, jeżeli chcemy, by nasza przesyłka została uznana za paletę standardową.

Istnieją także produkty, których nie wolno wysyłać. Każdy przewoźnik ma dość zbliżoną listę takich produktów i należą do nich najczęściej tytoń, alkohol, materiały wybuchowe, zwierzęta, materiały pirotechniczne, czy dzieła sztuki.

Jeśli szukasz sprawdzonego portalu kurierskiego, to fastpost.pl zapewni Ci błyskawiczną obsługę i bardzo atrakcyjne ceny!

Polecane artykuły
Poradnik

Przesyłka kurierska na Litwę.

Poradnik

Wysyłka paczek kurierem do Irlandii.

Firmy kurierskiePoradnik

Który kurier będzie najtańszy dla mojej firmy?

Poradnik

Jak wysłać paczkę kurierem do Holandii?