Usługi kurierskie

Jak wysłać kuriera do Czech

paczki kurierem do czech

Czy wysyłanie paczek do południowo-wschodniego sąsiada Polski jest proste i odbywa się bez formalności, czy jednak trzeba się przygotować na odprawę celną? Jak wygląda nadawanie przesyłek z niebezpiecznymi towarami oraz jakie grupy produktów bezwzględnie nie wolno przesyłać? O tym w treści artykułu.

Wymiana handlowa z Czechami jest uproszczona, wszystko ze względu na fakt, że nasze kraje należą do Unii Europejskiej i zgodnie z normami, zwolnione są z obowiązku celnego. Czy to jednak oznacza, że wysyłka kurierem do Czech nie stworzy żadnych problemów, bez względu na towar, jaki chcemy wysyłać?

Towary niebezpieczne – sprawdź czego nie wolno wysyłać

Polscy przedsiębiorcy wciąż są znani w wielu branżach ze względu na świetną jakość, innowacyjność pomysłów i myśli technicznej. Niestety jednak firmy, które produkują broń czy materiały uznawane za niebezpieczne będą mieć problemy z wysyłką swoich produktów, choć nie jest to niemożliwe. Będzie tylko w przypadku prywatnych paczek bez odpowiedniej dokumentacji technicznej.

Musisz wiedzieć, że wszelkie niebezpieczne przesyłki powinny bezwzględnie być zabezpieczone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dlatego najczęściej są one transportowane w beczkach, drewnianych skrzyniach i w pewnie zapakowanych kartonach. Warto też upewnić się, że dany kurier z Polski do Czech pozwala w swoim regulaminie na wysyłkę takich towarów.

paczki kurierem do czech

Pamiętaj o deklaracjach oraz przepisach IATA/CAO

Korzystanie z firm kurierskich, które można zamówić za pośrednictwem FastPost.pl pozwalają na wysyłanie niebezpiecznych towarów. Jednak prawo w Czechach wymaga kilku deklaracji. Pierwszą z nich jest ta od nadawcy i odbiorcy. Kolejna to deklaracja o towarach niebezpiecznych. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu przesyłki oraz jej właściwym oznakowaniu. Jeżeli takie towary będą zgodne z przepisami IATA/CAO, kurier z Polski do Czech przyjmie przesyłkę i w odpowiednich warunkach, dostarczy do docelowego miejsca.

Musisz wiedzieć, że wysyłka towarów niebezpiecznych może wiązać się z nieco wyższymi kosztami usługi – chociażby ze względu na zabezpieczenia. Na szczęście, praktycznie każdy kurier ma w swoim cenniku taką usługę, dlatego nie będzie problemu przygotować etykietę i nadać paczkę do Czech za pośrednictwem serwisu kurierskiego.

Wysyłając paczkę – czy z towarem niebezpiecznym czy standardowym, pamiętaj o:

– właściwym zapakowaniu w opakowanie, które nie zostanie uszkodzone,

– odpowiednie zabezpieczenie oraz naklejenie etykiet informujących o zawartości

– zapoznaniu się z regulaminem przewoźnika


Polecane artykuły
PoradnikUsługi kurierskie

Kurier Polska - Luksemburg

O FastPost.plUsługi kurierskieZ branży

Jak wybrać kuriera dla biznesu motoryzacyjnego

O FastPost.plUsługi kurierskie

Jak wybrać kuriera dla sklepu internetowego?

O FastPost.plUsługi kurierskie

Jak naliczane są opłaty za paczki zagraniczne?