Firmy kurierskie

Ubezpieczenie przesyłek kurierskich

jak chronić przesyłki kurierskie przed uszkodzeniem

Choć w większości przypadków przesyłki dostarczane są w nienagannym stanie, zdarzyć może się sytuacja, w której paczka zostanie uszkodzona. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak ubiegać się o odszkodowanie z tytułu uszkodzenia przesyłki? Korzystając z usług kurierskich warto dowiedzieć się nieco więcej o ubezpieczeniach przesyłek.

Każdego dnia setki kurierów odbierają i dostarczają przesyłki. Starają się, by dotarły one w jak najszybszym czasie i w nienaruszonym stanie. Wiele zależy od nas samych i od tego, jak spakujemy zawartość paczki.

Pamiętać należy, że wysyłany przedmiot powinien być umieszczony w kartonowym opakowaniu. Zadbać należy także o to, by w opakowaniu nie było pustej przestrzeni sprzyjającej przesuwaniu się w transporcie zawartości przesyłki. Jeśli nasz karton jest nieco większy niż przedmiot, który wysyłamy, należy zabezpieczyć go wypełniaczami, np. folią bąbelkową czy styropianem.  Jeśli wnętrze przesyłki kryje w sobie szkło lub inny delikatny i kruchy materiał warto nakleić na przesyłce ostrzeżenie „Uwaga szkło”. Jeśli paczka spakowana jest porządnie możemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, by dotarła do odbiorcy w nienaruszonym stanie.

UBEZPIECZENIE PRESYŁEK A FIRMA KURIERSKA

Składając zlecenie odbioru przesyłki podajemy nie tylko jej wymiary, wagę i zawartość. Jeśli jest to przesyłka pobraniowa (płatność przy odbiorze) wpisujemy również kwotę pobrania. Możemy również wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Większość firm kurierskich ubezpieczenie przesyłki uwzględnia w standardowej opłacie. Wysyłając więc paczkę otrzymujemy ubezpieczenie dla jej zawartości. Warto jednak wiedzieć, że są one różne u każdego przewoźnika. I tak na przykład standardowe ubezpieczenie w firmie kurierskiej UPS wynosi 323 zł. Chcąc wykupić dodatkowe ubezpieczenie do kwoty 50000 zł należy dopłacić 2,5 zł. Podobną dopłatę należy uiścić w przypadku DHL, z tą jednak różnicą, że standardowe ubezpieczenie jest tu na kwotę 500 zł. Znacznie wyższe standardowe ubezpieczenie oferuje firma kurierska DPD, bo aż do 1000 zł, podczas gdy Fedex – zaledwie 50 zł.

Nadając więc przesyłkę warto wziąć pod uwagę wysokość standardowego ubezpieczenia w każdej firmie kurierskiej a w razie potrzeby skorzystać z dodatkowej opłaty. Wykup dodatkowego ubezpieczenie nie jest wysoki, za to daje nam gwarancję dodatkowej ochrony cennych przedmiotów będących w rękach firm zajmujących się ich dostarczeniem.

uszkodzona paczka
Gdy przesyłka została uszkodzona pamiętaj o spisaniu protokołu szkody w obecności kuriera.

PROTOKÓŁ USZKODZENIA PRZESYŁKI

Kiedy paczka zostaje odebrana od nadawcy za jej stan odpowiada firma kurierska. Kiedy trafia w ręce odbiorcy ten zobligowany jest do otworzenia przesyłki przy kurierze (po dokonaniu zapłaty) a w razie stwierdzenia  uszkodzenia jej zawartości do spisania w jego obecności protokołu uszkodzenia przesyłki.

To bardzo ważna procedura, bowiem bez takiego dokumentu nie ma możliwości składania reklamacji z tytułu uszkodzenia przesyłki. Jeśli więc zawartość paczki może ulec uszkodzeniu, nawet gdy opakowanie nie wskazuje na taki stan rzeczy, warto otworzyć ją przy kurierze, by przekonać się, że nic złego się z nią nie stało.

Wielu odbiorców pomija tę czynność, niemniej jednak jest ona istotna w sytuacji, gdy zmuszeni będziemy reklamować usługę.

Uszkodzenia przesyłek nie są częste, niemniej jednak się zdarzają. Mając to na uwadze zawartość przesyłki warto stosownie zabezpieczyć a następnie zapakować w opakowanie, które zapewni stabilność zawartości w czasie transportu. Duże znaczenie odgrywa w tym przypadku rodzaj opakowania zewnętrznego, dlatego warto pamiętać, by delikatne i wartościowe przedmioty pakować w solidne i grube kartony a w razie konieczności użyć wypełniaczy zapewniających stabilność przesyłanego produktu. Jak pakować przesyłkę? Przeczytasz o tym tutaj.

Polecane artykuły
Firmy kurierskieO FastPost.pl

Rzetelny, terminowy i tani kurier — jak go znaleźć?

Firmy kurierskiePoradnik

Który kurier będzie najtańszy dla mojej firmy?

Firmy kurierskieZ branży

Branża kurierska raport i statystyki 2018/2019

Firmy kurierskie

Wysyłki palet dla firm