Usługi kurierskie

Usługi dodatkowe w przesyłkach kurierskich

Zamawiając kuriera konieczne jest podanie danych teleadresowych odbiorcy, wagi oraz wymiarów paczki. Skorzystać możemy również z usług dodatkowych, które mogą przyspieszyć dostarczenie przesyłki, umożliwić zwrot dokumentów, dostarczyć przesyłkę do rąk własnych czy też pobrać należną kwotę od odbiorcy. Sprawdź koniecznie, z jakich usług dodatkowych możesz skorzystać wysyłając przesyłkę za naszym pośrednictwem.

PRZESYŁKI KURIERSKIE – USŁUGI DODATKOWE

Korzystanie z usług kurierskich umożliwia nam realizowanie transakcji na odległość. Dzięki tej usłudze możemy sprzedawać i kupować przez internet, wysyłać paczki do znajomych czy przesyłać ważne dokumenty. W razie potrzeby standardowa usługa kurierska może zostać poszerzona o usługi dodatkowe, które zwiększą bezpieczeństwo zawartości przesyłki czy zagwarantują szybsze jej dostarczenie. Wiele firm kurierskich oferuje usługi dodatkowe Oto niektóre z nich:

kurier pobranie
Każda z firm kurierskich do usług podstawowych oferuje usługi dodatkowe. Wiele z nich jest bardzo praktycznych.

Doręczenie w sobotę

– usługa dodatkowa dla tych, którzy nadają przesyłkę w piątek i chcą, by dotarła ona jeszcze w tym samym tygodniu. Należy jednak mieć świadomość, że usługa ta nie jest realizowana wszędzie. Dostępna jest ona w wybranych lokalizacjach, dlatego przed nadaniem przesyłki warto skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta, by upewnić się, że taka usługa jest możliwa do zrealizowania.

Doręczenie do godziny 9 lub 12

– usługa, z której możemy skorzystać, kiedy zależy nam na dostawie w godzinach rannych lub do południa następnego dnia roboczego. Wybrana usługa, podobnie jak doręczenie sobotnie, dostępne jest w wybranych lokalizacjach, głównie na terenie miejskim.

Doręczenie do rąk własnych

– usługa dodatkowa, z której możemy skorzystać, pod warunkiem, że w danych odbiorcy zostanie podane jego imię i nazwisko, nie nazwa firmy. Usługa wykupowana przez nadawców chcących zrobić komuś prezent lub chcących mieć pewność, że przesyłka nie dotrze w niepowołane ręce.

Potwierdzenie smsowe lub mailowe

– wykonując zlecenie nadawca przesyłki może wykupić dodatkową usługę powiadomień przychodzących w formie smsa lub e-maila. Nie kosztuje to wiele, za to jest niezwykle przydatne w monitorowaniu statusu przesyłki. Wykupując taką opcję odbiorca przesyłki jest powiadomiony o kolejnych etapach procesu doręczania przesyłki, w tym między innymi o tym, że :

  • nadawca wykonał zlecenie odbioru przesyłki,
  • przesyłka została od niego odebrana, wtedy też odbiorca otrzymuje numer przesyłki,
  • przesyłka została wydana kurierowi do doręczenia,
  • kurier zostawił awizo, jeśli nie zastał odbiorcy pod wskazanym adresem.

Aby skorzystać z usługi potwierdzenia smsem lub mailem w trakcie wykonywania zlecenia należy podać numer telefonu lub e-mail.

Pobranie

– usługa dodatkowa zaznaczana często w formie skrótu COD pochodzącego od angielskiego zwrotu: Cash On Delivery. Jest ona usługą wybieraną stosunkowo często, bowiem daje odbiorcy poczucie większego bezpieczeństwa. Wykonując zlecenie należy pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniego pola i wpisaniu kwoty pobrania, którą kurier odbierze w czasie dostarczania przesyłki. Zgodnie z obowiązującymi regulaminami każdej firmy kurierskiej najpierw następuje płatność, dopiero po tym kurier wydaje przesyłkę a odbiorca ma prawo sprawdzić jej zawartość. Zwrot pobrania trafia na podane w czasie składania zlecenia konto bankowe w terminie określonym przez firmy kurierskie. Czas ten jest różny u różnych przewoźników. DPD zastrzega sobie zwrot pobrania do 10 dni roboczych, UPS do 7.

Ubezpieczenie dodatkowe

– każda przesyłka, którą wysyłamy jest poddana standardowemu ubezpieczeniu. Wysyłając wartościowe przedmioty możemy wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Więcej o ubezpieczeniach standardowych i dodatkowych w artykule: Ubezpieczenia przesyłek kurierskich.

Dokumenty zwrotne

– zdarza się tak, że wraz z towarem zmuszeni jesteśmy wysłać dokumenty, które odbiorca powinien podpisać, np. fakturę czy umowę. W takiej sytuacji możemy skorzystać z usługi dodatkowej „Dokumenty zwrotne”, inaczej ROD – Return of documents. Obowiązkiem kuriera jest otrzymanie od odbiorcy zwrotu podpisanych dokumentów. W ciągu kilku dni roboczych firma kurierska dostarcza je do nadawcy przesyłki.

Dokumenty do zwrotu należy załączać na zewnątrz przesyłki, np. w koszulce. Nie należy umieszczać ich wewnątrz paczki.

Ostrzeżenie

– kiedy zawartość przesyłki jest delikatna, krucha lub narażona na stłuczenie, warto wykupić usługę dodatkową, która uczuli dostawcę i zwróci uwagę na to, by traktować przesyłkę z należytą ostrożnością. Wysyłając więc szkło czy żywe rośliny warto wybrać tę opcję dodatkową.

Polecane artykuły
Usługi kurierskie

Przesyłki kurierskie do Estonii

Usługi kurierskie

Jak wysłać paczkę do Finlandii

Usługi kurierskie

Wysyłka paczek kurierem Polska Belgia

Usługi kurierskie

Przesyłki kurierskie na Cypr